695 €/person
Vi förbehåller oss rätten till ändringar i resans pris och program.
OBS! Fotoförsett ID bör tas med på alla resor utomlands – pass rekommenderas.
Dag 1 – Fredag 3.12
Bussen startar vid behov i Karleby och kör via Jakobstad, Vasa, Malax och Närpes. Anslutningsbuss startar från Petalax, Strömbäck park och kör längs Strandvägen till TB Strandhovet i Närpes. Vi kör med lämpliga pauser ner till Helsingfors där Silja Serenade avgår kl. 17:00. Inkvartering i B2-hytter. Kvällen ombord fri. Möjlighet att boka julbord (tilläggskostnad).
Dag 2 – Lördag 4.12
Sjöfrukost ombord och vi anländer till Stockholm kl. 09:45. Efter ankomsten kör vi direkt till vårt anrika Grand Hôtel på Blasieholmen. Bagaget får lämnas i hotellets bagageutrymme och var och en får checka in under dagen från kl. 15:00. Dagen fri för julshopping i centrum eller på någon av de många julmarknaderna i Gamla Stan eller Kungsträdgården. Kl. 18:00 samlas vi i hotellets reception och vi tas emot till Vinterträdgården för att få våra sittplatser i den vackert juldekorerade festlokalen. Vi avnjuter ett dignande julbord och kl. 21:30 är det dags för Jill Johnson och hennes band att äntra scenen för sin bejublade julshow. Efter showen har den som vill möjlighet att spendera en stund i den grandiosa Cadierbaren som avslutning på en fin dag.
Dag 3 – Söndag 5.12
Dagen börjar med en lugn frukost på Verandan där vi sitter med en fin utsikt över Slottet. Vi checkar ut från hotellet och idag finns möjlighet att vandra runt på Skansens julmarknad och fångas av julstämningen, känna juldofterna av glögg, pepparkakor och mycket annat eller att ta del av centrala Stockholms stora utbud av kultur, mysiga kaféer och shopping. Vi samlas kl. 18:30 och bussen kör till Viking Line-terminalen där m/s Amorella avgår kl. 20:00. Inkvartering i B4-hytter (för 2 personer). Möjlighet att boka julbord (tilläggskostnad).
Dag 2 – Måndag 6.12
Vi äter frukost ombord innan båten anländer till Åbo kl. 07:35 och vi kör hemåt med pauser längs vägen.
Vi förbehåller oss rätten till ändringar i resans pris och program. OBS! Fotoförsett ID bör tas med på alla resor utomlands – pass rekommenderas.
Vi följer gällande coronarestriktioner och följer med i händelsernas utveckling hela tiden. Aktuell information hittar man på www.thl.fi. Vaccinationer: kontrollera på www.rokote.fi